Бердичівська районна державна адміністрація
Житомирської області

Офіційний веб-сайт 

Освіта Бердичівщини

25.07.2018

Освіта Бердичівщини

       Освітня система Бердичівщини спрямована на забезпечення умов функціонування і розвитку дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти, оптимізації мережі загальноосвітніх навчальних закладів для забезпечення права громадян району на повну загальну середню освіту та максимального задоволення їх освітніх та культурних потреб.

       На забезпечення гарантій доступності та безоплатності освіти, у відповідності до Державних стандартів початкової, базової та повної загальної середньої освіти у Бердичівському районі сформована мережа закладів освіти: працює 21 загальноосвітній   заклад освіти , з них: 1 гімназія, 1 вечірня школа при Райківській виправній колонії № 73,   І-ІІ ступенів – 8 , І-ІІІ ступенів – 11 . Функціонує 1 позашкільний навчальний заклад – Будинок дитячої та юнацької творчості. У загальноосвітніх навчальних закладах функціонувало 208 класів і класокомплектів, у них навчалося 2312 учнів. У грудні 2017 року припинили свою діяльність, як юридичну, 3 школи , що стали філіями опорних шкіл , а саме, Андріяшівська ЗОШ І ступеня, Гальчинська ЗОШ І-ІІ ступеня та Гардишівська ЗОШ І-ІІ ступеня.

         У загальноосвітніх навчальних закладах району діє 8 груп продовженого дня, в яких перебувало 240 учнів, з 1 вересня 2017 року відкрилась група продовженого дня у Райківській ЗОШ І-ІІІ ступенів, а тому діє 9 груп продовженого дня, в яких перебуває 270 учнів.

        Навчально-виховний процес забезпечують 349 педагогічних працівників. З них:

-мають вищу категорію – 151 чол.;

-І категорію – 69 чол.;

-ІІ категорію – 33 чол.;

-Спеціаліст – 32 чол.

За 2017 рік 134 вчителя пройшли курсову підготовку при ЖІППО.

    Вакансії педагогічних працівників відсутні. Всі педагогічні працівники працюють за отриманою фаховою освітою вищих навчальних закладів.     Мають педагогічні звання:

-«Старший вчитель» - 65 чол.;

-«Учитель-методист» - 70 чол.;

      В школах району працює 3 заслужених вчителя освіти України.

      Працює сайт Бердичівського РМК. Він щоденно поповнюється матеріалами відповідно до річних планів, надається методична допомога всім категоріям педагогічних працівників навчальних закладів.

     Аналіз якісного складу й освітнього рівня педагогічних працівників району дозволяє зробити висновок про можливість організації навчально-виховного процесу на достатньому рівні.

     З метою забезпечення рівного доступу учнів сільської місцевості до здобуття освіти проводиться безкоштовний підвіз учнів до школи по восьми маршрутах. З них шкільними автобусами відділу освіти за маршрутами: Бердичів-Мирославка-Слободище, Бердичів–Агатівка-Катеринівка-Гвіздава-Рея–Солотвин, Бердичів–Маркуші–Райгородок–Буряки, Бердичів-Поличинці-Маркуші, Бердичів-Половецьке-Никонівка, Бердичів-Романівка-Гардишівка-Озадівка, Бердичів-Осиково-Рея-Гришківці

        Безкоштовним перевезенням охоплено 100% учнів, які потребують перевезення – всього 775 дітей: шкільними автобусами підвозиться 517 учнів, рейсовими автобусами – 109 учнів.

       Постійно вживаються конкретні заходи по забезпеченню соціальних гарантій учасників освітнього процесу. Організовано підвезення учнів шкільними та рейсовими автобусами. Парк шкільних автобусів району становить 8 одиниць. На підвіз учнів рейсовими автобусами у 2017 році використано 70000,00 грн.

       У 2017-2018 н.р. у школах району за рахунок державної субвенції харчувалося 90 дітей, 904 дитини – за рахунок місцевого бюджету, 432 дитини за рахунок коштів батьків.140 дітей  харчуються за рахунок релігійної громади: Гальчинська ЗОШ І-ІІст.- 30 дітей, Дмитрівська ЗОШ І-ІІст. – 65 дітей, Половецька ЗОШ І-ІІІст.- 45 дітей.

      У закладах загальної середньої освіти району організоване обов’язкове харчування дітей, всього безкоштовно харчується  971 учень, безкоштовно – 819 учнів за кошти місцевого бюджету  (діти-сироти 5-11 класів та діти  1-4 класів),  за благодійні кошти церкви Різдва Христового харчується  - 152 учнів. З 01 жовтня 2017 року вартість одного дня харчування становить 8грн.40 коп.  За 2017рік використано 1 125 492,59 грн. коштів місцевого бюджету, 210672 грн. коштів церкви Різдва Христового, 74926,99грн. коштів спеціального фонду. Було виділено сільськими радами на харчування дітей  1-4 класів коштів в сумі 134 800,00 грн.

       Під час проведення оздоровчої кампанії з 30 травня по 3 червня 2017 року на базі загальноосвітніх навчальних закладів району функціонувало  20 літніх мовних таборів, в  яких відпочило 286 учнів. У мовних таборах  були створені умови для цікавого проведення дозвілля в умовах постійного пошуку чогось нового, можливості реалізувати свої бажання, розкрити здібності та таланти. Для роботи з дітьми  були залучені вчителі іноземних мов  навчально-виховних закладів, педагоги – організатори, вчителі  музики,  фізичної культури та образотворчого мистецтва.  При плануванні роботи мовного табору вчителями англійської мови були враховані вікові особливості дітей, практикувалися інтерактивні форми роботи. У школах працювали гуртки декоративно-прикладного напрямку та спортивні секції.

Хід літньої оздоровчої кампанії у 2017 році

у Бердичівському районі

 

 

 

Район (місто)

 

 

Учні ЗНЗ

(7-16 років)

З них оздоровлено за категоріями

Кількість оздоровчих закладів / в них дітей

Кількість дітей, охоплених туристсько-екскурсійними подорожами

оздоровлено

% від учнів ЗНЗ

дітей-сиріт та позбавлених  батьківської  опіки

дітей-інвалідів

дітей з багатодітних і малозабезпечених  сімей

дітей з групи ризику

талановитих

з денним перебуванням /

в них дітей

профільні /

в них дітей

в мовних таборах / в них дітей

       Бердичівський

102

4,4

16

1

26

36

10

-

-

-

-

21

296

207

Діти, батьки яких є учасники АТО – 6дітей

Диспансер – 1

6 дітей району у серпні відпочивали у Польщі( м.Волов).

14 дітей що перебувають на диспансерному обліку, які оздоровлювалися в санаторіях, що  знаходяться за межами області, а саме:

5 дітей – санаторій «Затока» м.Одеса;

2 дітей – санаторій «Джерело» с. Трускавець;

3 дітей – санаторій «Прикарпатський» с.Яремче

1 дититина – санаторій «Солотвино» с.Солотвино

2 дітей – санаторій «Хаджибей» м.Одеса

1 дитина – санаторій «Бердянський» м.Бердянськ

         3 дітей, які знаходяться під опікою – путівки надані  управлінням сім'ї, молоді та спорту ОДА в табір «Молода гвардія» м.Одеса

-         17 дітей відпочивали в таборі «Березовий гай» в першу зміну з 01.06 по 14 .06. 2016 року

-         33 дітей відпочивають в таборі «Березовий гай» с.Скраглівка   з 24 червня 2016 року

-         55 дітей пільгових категорій ( діти з багатодітних та малозабезпечених родин) відпочили з 11 липня по 21 липня 2016 року  в таборі «Відкрите серце».

      Фонди шкільних бібліотек району поповнюються за рахунок надходжень з обласного бібколектора , завдяки спонсорській допомозі, діяльності шкільних акцій «Подаруй бібліотеці книгу», «Випускник – бібліотеці».

   У січні 2018 року у Гришковецькій гімназії  відкрито  сучасну медіотеку.

    У липні  2018 року завершено роботи по переобладнанню  бібліотеки у медіотеку в Райгородоцькій ЗОШ І-ІІІ ступенів.

     Житомирська область є учасником освітнього проекту Благодійного Фонду Порошенка «Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації».

     За проектом Фонду та в межах пілотного проекту Новий освітній простір у Гришковецькій гімназії облаштовано Медіатеку – простір для реалізації освітніх можливостей кожної дитини, зокрема й учнів з особливими освітніми потребами.

     Медіатека – мультимедійний простір для навчання, роботи і обміну думками.

     Сьогодні складно уявити, що лише 4 місяці тому на місці красуні-медіатеки була звичайна шкільна майстерня. Але, як і було обіцяно новим начальником управління освіти та науки в Житомирській області Ларисою Шевчук, інноваційні перетворення нашого навчального закладу в освітній заклад нової Української школи розпочалися та мають уже практичне втілення в царині створення нового освітнього простору.

       На облаштування медіатеки  в Гришковецькій гімназії було виділено 282402,60 грн із Державного Фонду регіонального розвитку, на які було здійснено ремонт приміщення, придбано 4 ноутбуки, 1 smart-TV, БФП, мішки-крісла. А також залучено кошти освітньої субвенції на загальну суму 59, 400 грн, за які було придбано меблі: стелажі, робочий стіл та стільці., на медіотеку   Райгородоцької ЗОШ І-ІІІ ступенів – 360 тис грн. ( 50* 50)  обласного та  місцевого бюджетів.

    Приміщення медіатеки – це простора кімната, сучасний дизайн і мінімум меблів – лише найпотрібніше. Тут можна працювати як на комп’ютері, так і зі звичайними книжками, використовувати у роботі диски, великий екран, дошку та інші інноваційні технології. Медіатека – мультифункціональна. Її можна використовувати як дискусійний клуб, як місце для кінопоказів, літературних вечорів, засідань мовних клубів, індивідуальної та колективної роботи.

     Медіатека стане інтерактивним центром нашої гімназії, що дасть можливість учням брати участь у заходах, використовувати різноманітні ресурси, включаючи Інтернет, електронні книги, інтерактивні програми вивчення іноземних мов, комп’ютерні технології.

   Інклюзивна  освіта

    У 2017 році за кошти державної субвенції (160,6 тис.грн.) відділом освіти забезпечено закупівлю дидактичних матеріалів для проведення корекційно-розвиткових занять. Відбувається творча робота вчителів по удосконаленню навчально-матеріальної бази кабінетів для забезпечення освітніх потреб дітей з інвалідністю. Педагогічними працівниками, що працюють з дітьми, що потребують фізичного та (або) розумового розвитку використовуються індивідуальні навчальні програми та плани, що передбачають врахування розумових якостей, природних нахилів та потреб учнів.

       У 2017-2018 начальному році інклюзивне навчання було організоване для 9 учнів у 7 школах ( Маркушівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Райгородоцька ЗОШ І-ІІІ ступенів, Озадівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Рейська ЗОШ І-ІІІ ступенів , Бистрицька ЗОШ І-ІІІ ступенів, В.П’ятигірська ЗОШ І-ІІ ступенів , Скраглівська ЗОШ І-ІІІ ступенів). 

           У всіх 23 ЗНЗ р-ну є безперешкодний доступ до приміщень осіб з особливими потребами.

     Педагоги району у  2017 році приймали участь у тренінгах «Інклюзивна освіти – рівень свідомості нації», організований благодійним фондом Порошенка. 

    Профільне  навчання

     Продожувалась робота з організації профільного навчання у старшій школі. У 2016-2017 навчальному році профільним навчанням охоплено 51     учня(6 класів) : із них 10 класів -28 учнів, 11 класів - 23 учнів.

     У закладах освіти району організовано 3 профілі навчання: історичний (Мирославська ЗОШ)-20 учнів, екологічний  (Романівська ЗОШ)- 15 учнів, технологічний (Швайківська ЗОШ)- 16 учнів. У закладах освіти  спостерігається наступність у вивченні профілів навчання.

   Обдаровані діти

        Пріоритетним напрямком підвищення якості освіти в районі є виявлення і підтримка обдарованої молоді, розвиток її творчого, інтелектуального, духовного та фізичного потенціалу. Створено банк даних талановитої молоді, до складу якого входять учні - переможці районних, переможці та призери обласних предметних олімпіад, учасники Всеукраїнських олімпіад, переможці І, призери ІІ етапів конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Житомирської  філії МАН, переможці районних, обласних та Всеукраїнських конкурсів.     Відділ  освіти, районний методичний кабінет, освітяни району наполегливо працювали над виконанням районного  проекту  «Обдарована дитини»,  впровадженням моніторингу виховного процесу, поглибленням змісту та урізноманітнення форм розвитку творчих здібностей школярів, залученням їх до інтелектуальних змагань і випробувань – Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів,  Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, Міжнародного   мовно – літературного конкурсу  конкурсу учнівської та студентської творчості імені Т.Г.Шевченка,   Міжнародного математичного конкурсу «Кенгуру», Всеукраїнського фізичного конкурсу «Левеня», Міжнародного   конкурсу   з інформатики та комп’ютерної грамотності «Бобер»,  Міжнародного  конкурсу  «Гринвич»,  Міжнародної гри зі світової літератури "Sunflower", Всеукраїнського інтерактивного природничого конкурсу «Колосок», Всеукраїнської  українознавчої гри   «Соняшник», Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості,присвяченого  Шевченківським дням, Малої академії наук.

      З жовтня по грудень  2017 року було проведено І та ІІ етапи Всеукраїнської учнівської олімпіади з 17 навчальних предметів.У шкільних олімпіадах взяли участь 1700 учнів. У другому етапі Всеукраїнських олімпіад взяв участь 391учень загальноосвітніх закладів району. З них переможців-135: (диплом І  ступеня -  35 учасників, диплом  ІІ  ступеня –49  учасників,  диплом ІІІ  ступеня -          51учасник), що становить 43,7 % від загальної кількості учасників

   У  І етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН, взяли участь 22 учні-переможці шкільних етапів конкурсу, на ІІ (обласний) етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт було відібрано 17 робіт забезпечено участь у 9-х відділеннях з 12 (відсоток забезпеченості науковими роботами становить75%).

      В усіх навчальних закладах проводилися фізкультурно-патріотичні дитячі спортивні ігри серед учнів. Протягом року проходила районна Спартакіада школярів 2016-2017 навчального року. У рамках районної Спартакіади школярів проведено змагання з 6 видів спорту: шахів, шашок, тенісу настільного, волейболу, футболу, баскетболу. Переможцем районної спартакіади серед ЗНЗ І-ІІІст. стала команда Гришковецької гімназії(І місце). ІІ місце- команда Маркушівська ЗОШ І-ІІІ ст., ІІІ місце – команда Рейської ЗОШ І-ІІІст.

      Серед шкіл І-ІІ ст – визначено переможців: І місце – Райківська ЗОШ І-ІІст., ІІ місце – Слободищанська ЗОШІ-ІІст., ІІІ місце – Малосілківська ЗОШ І-ІІст.

      Збірні команди загальноосвітніх навчальних закладів району брали активну участь у Спартакіаді школярів Житомирщини 2016-2017 навчального року.

       У районних  змаганнях Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл»(«Джура») команда Гришковецької гімназії зайняла 1 місце та взяла участь у обласному етапі гри, виборовши   5 місце.

       Команда Маркушівської ЗОШ І-ІІІст. на обласному етапі змагань «Школи безпеки» зайняла 4 місце.

   Позашкільна освіта

     Робота закладу позашкільної освіти Будинку дитячої та юнацької творчості організована згідно вимог законів України «Про освіту», «Про позашкільну освіту», Положення про позашкільний навчальний заклад, річного і навчального планів роботи закладу та інших нормативно-правових документів у сфері позашкільної освіти.

       Відповідно до статуту закладу позашкільної освіти станом на 31 грудня 2017 року організовано гуртки за такими напрямами, а саме:

     - науково-технічний  - 98 чол., 6 гуртків, 6 груп;

     - художньо-естетичний – 924 чол., 43 гуртки, 54 групи;

     - еколого-натуралістичний – 168 чол., 11 гуртків, 11 груп;

     - гуманітарний – 47 чол., 3 гуртки, 3 групи;

-     фізкультурно-спортивний – 288 чол., 16 гуртків, 17 груп;

-     туристсько-краєзнавчий – 53 чол., 2 гуртки, 3 групи;

-     дослідницько-експериментальний – 36 чол., 2 гуртки, 2 групи.

   Таким чином позашкільною освітою охоплено 1614 вихованців БДЮТ, які займаються у 96 групах, 83 гуртках при 22 закладах загальної середньої освіти району.

    Заклад працює  за річним планом роботи, затвердженим педагогічною радою та погодженим із відділом освіти, реалізує основні напрями своєї діяльності з урахуванням інтересів вихованців. Будинок дитячої та юнацької творчості є комплексним.

     Будинок  творчості здійснює навчання і виховання учнів, вихованців, слухачів у позаурочний час та проводить освітню, організаційно-методичну та організаційно-масову роботу серед учнівської молоді району.

     Головна форма освітньої  діяльності у закладі є гурткова робота. Забезпечують освітній процес 68 педагогічних працівників, 2 – основних, решта – сумісники.

     Середня наповнюваність гуртків відповідає нормативним вимогам і становить 15-18 вихованців.

       Освітній процес забезпечує 68 педагогічних працівників, з них 2 – основних, решта – сумісники. Використано коштів за період 2017 року в сумі 465 тис.970 грн. 62 коп.

       23 заклади освіти  району підключено до мережі Інтернет, створено та функціонують веб-сайти. Вчителі району працюють над створенням власних веб-сайтів, що дасть можливість брати участь в інтерактивних конкурсах, розміщувати власні доробки в мережі Інтернет.

       Створення відповідних санітарно-гігієнічних умов у навчальних закладах

    Пріоритетним завданням для відділу освіти району залишається вдосконалення матеріально-технічної та навчально-методичної бази закладів освіти, створення якісних умов для навчання й виховання дітей.  До початку 2017/2018 навчального року в  навчальних закладах проведено поточні й капітальні ремонти будівель, упорядковано спортивно - ігрові майданчики й прилеглі території, відремонтовано огорожі. Об'єм запланованих робіт повністю виконано.

      Значна увага приділялася матеріально-технічному забезпеченню навчальних закладів. З метою підготовки навчальних закладів до роботи в осінньо-зимовий період велась постійна робота в напрямку підвищення енергоефективності шкільних приміщень: проведено поточний ремонт усіх шкільних приміщень, котелень, харчоблоків.

      Відділом освіти виконані комплексні заходи щодо забезпечення безперебійного проходження опалювального сезону 2016/2017навчального року. Всі навчальні заклади району повністю забезпечені водопостачанням. У загальноосвітніх закладах району функціонує  котелень, які опалюються твердим паливом та дровами. забезпечення котелень навчальних закладів твердим паливом  .

        Для функціонування установ освіти у 2017 році профінансовано  54 997926,44 грн., в т.ч. за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету – 38 528 509,95 грн.

        З метою підготовки до опалювального сезону в 2017 році проведено наступні роботи, а саме:

1.     Повірка газових лічильників:

-         Дмитрівська ЗОШ – 3526,24грн.

-         Ст.Солотвинська ЗОШ – 3562,69 грн.

-         Швайківська ЗОШ – 3510,75 грн.

2.     Зняття та установка лічильників

-         Дмитрівська – 3509,79 грн.

-         Ст.Солотвинська – 3115,09 грн.

-         Швайківська – 3764,41 грн.

3.     Програмування коректорів газу

-    Дмитрівська ЗОШ-2000 грн.                                                                                                  -    Ст.Солотвинська ЗОШ-2000 грн.

-    Швайківська ЗОШ-2000 грн.

4.     Повірка димо-венталяційних каналів – 6290,94 грн.

5.     Електролабораторні роботи (виміри опору заземлення) – 28298,72 грн.

6.     Бердичівгаз (технічне обслуговування) – 33906 грн.

7.     Житомирстандартметрологія (повірка манометрів, термометрів, сигналізаторів газу) – 8000 грн.

8.     Ремонт лічильника газу (завод Арсенал) Ст.Солотвинська ЗОШ – 6000 грн.

9.     Ремонт лічильника газу (завод Арсенал) Швайківська ЗОШ – 4040 грн.

10.                       Ремонт Універсалу Ст.Солотвинська ЗОШ – 2000 грн

11.                       Маркушівська ЗОШ – ремонт електроплити – 587, 59 грн

12.                       Ремонт насоса Скаківської ЗОШ – 1227 грн.

13.                       Встановлені металопластикові вікна в Швайківській ЗОШ – 30000 грн.

14.                       Встановлено двері внутрішні в Райківській ЗОШ – 50000 грн.

 

Соціально-економічний розвиток Бердичівського району (відділ освіти) у 2017 році

№ зп

Назва проекту

КЕКВ

Повернуто

в держ. бюджет

Примітка

Держ.

бюджет

Місц.

бюджет

1

Капітальний ремонт даху Райківської ЗОШ І-ІІ ступенів в с. Райки по вул. Центральній, 5

199300

6400

9772,33

 

2

Капремонт приміщення (заміна віконних блоків на металопластикові конструкції) ЗОШ І-ІІІ ступенів с. Маркуші, вул. Незалежності, 51

149251

1750

4860

 

3

Капітальне придбання та встановлення обладнання для ігрового дитячого майданчика в Гардишівській школі

33516

1040

-

 

4

Капітальне придбання побутової техніки (холодильника) для Половецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів

10500

330

1541

 

5

Капітальний ремонт приміщення (заміна віконних блоків на металопластикові конструкції) ЗОШ І-ІІІ ступенів с. Скраглівка

106184

3300

15186

 

6

Придбання компютерної техніки для Озадівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, вул. Дружби, 2 с. Озадівка

120000

З800

316

 

7

Придбання інтерактивного мультимедійного комплексу для Райгородоцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів вул. Соборна, 18 с. Райгородок

60000

1900

115

 

 

8

Придбання плазмового телевізора для Малосілківської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів, вул. Центральна, 5 с. Малосілка

16000

500

25

 

 

  У 2017 році в районі створено 3 опорні школи.  Проводиться робота щодо поліпшення матеріально-технічної бази опорних шкіл.  В 2017 році виділено  2 млн гривень на розвиток опорних шкіл, за які було придано  кабінет фізики ( навчальне обладнання) – 150146 грн  для Озадівської  ЗОШ І-ІІІ ступенів, кабінет фізики ( навчальне обладнання) - 213828 грн, мультимедійні комплекси – 9 комплектів – 458981 грн,, комп’ютери – 199381 грн та меблі – 231421 грн для Гришковецької гімназії. Решта 746343 грн  буде використано в 2018 році для розвитку опорних шкіл району.У 2017 році  у Гришковецькій школі  закінчено роботи по  створенню медіотеки

    На виконання районної Програми розвитку дошкільної освіти району були розроблені завдання та заходи на період до2017 року. Сьогодні в районі працює 18  ДНЗ.

У 2017 році дошкільні навчальні заклади Бердичівського району працювали над завданнями: 

·        забезпечення потреби громадян в здобутті дошкільної освіти, розширення доступності, зростання ефективності та  підвищення якості дошкільної  освіти;

·        забезпечення економічних та соціальних гарантій педагогічним працівникам, створення умов для професійного вдосконалення та творчості;

·        створення сприятливих умов для виховання, навчання, збереження і зміцнення здоров’я дітей дошкільного віку;

·        формування здорового способу життя (фізичного, психічного, духовного, соціального);

·        розвиток творчих здібностей та інтересів дітей;

·        покращення матеріально-технічної бази дошкільних навчальних закладів.

У районі створена мережа дошкільних навчальних закладів, яка в цілому задовольняє потреби  громадян на отримання дошкільної освіти.   Функціонувало 18 дошкільних навчальних закладів.

У   закладах дошкільної освіти виховувалося 600 дітей , що становило 74,7 %  від загальної кількості дітей дошкільного віку, які проживають у районі.

 Дієвий соціально – педагогічний патронат сімей, створення груп короткотривалого перебування та спільна взаємодія із  школами дала змогу охопити 100% п’ятирічних дітей дошкільною освітою. Не залишаються поза увагою й діти, які через незалежні від них обставини не відвідують дошкільний заклад. Загалом 100 %  дітей дошкільного віку, які проживають у Бердичівському районі, охоплені різними формами дошкільної освіти.

Основною проблемою в охопленні дошкільною освітою залишається смт. Гришківці. 25 дітей стоять в черзі на влаштування в дошкільний навчальний заклад, а частину дітей батьки змушені возити в ДНЗ м. Бердичева.

Матеріально-технічна база працюючих дошкільних закладів відповідає санітарним правилам утримання дітей дошкільного віку. В основному всі заклади забезпечені м’яким та твердим інвентарем, посудом, технологічним і електрообладнанням.

У закладах своєчасно проводились поточні ремонти приміщень, ігрових майданчиків, господарчих блоків.

Але на ряду з цим не всі ДНЗ працюють на повну  потужність. Озадівський, Ст.Солотвинський та Райгородоцький ДНЗ мають чудові типові приміщення, але частина з них не функціонують в той час, коли вихованці відвідують переповнені різновікові групи, що негативно впливає на якість дошкільної освіти. Лишаються не завершеними ремонтні роботи в Никонівці та Слободищах.

На 01 вересня  2017 року  успішно вирішено питання  відкриття  другої групи  у Рейському та 4 групи у Скраглівському  ДНЗ .

Належна увага у дитячих садках району приділяється питанням охорони життя і здоров'я дітей, безпеки життєдіяльності дітей і працівників закладів.

В умовах оновлення змісту, форм, методів і засобів навчання, виховання і розвитку дітей дошкільного віку відповідно до вимог Державного стандарту дошкільної освіти та діючих програм розвитку дитини важливим напрямом діяльності є створення мобільної, гнучкої системи освіти педагогів та працівників ДНЗ.

У ДНЗ району працює 64  педагогічних працівники. Але необхідно відмітити, що лише 6 мають вищу фахову освіту. 3 педагоги здобувають вищу освіту заочно.

  Основною формою методичної роботи в районі є семінари, майстер -класи. На засіданнях методичних об’єднань  продовжувалося обговорення реалізації освітніх завдань Базового компонента дошкільної освіти,  Програми розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля», впровадження інноваційних технологій і сучасних форм організації навчально-виховного процесу,  науково-методичні новинки тощо.  

Педагогічні працівники дошкільних навчальних закладів  Бердичівського району  мають чітку стратегію розвитку якісної дошкільної освіти. Покроковий розвиток допоможе здійснити якісні перетворення в дошкільних навчальних закладах, що сприятиме  оптимальному особистісному зростанню кожного вихованця.      

Дошкільне навчання є підготовчим етапом в оволодінні іноземною мовою. Інсценізуючи казки, діти легко вивчають англійську.
Девіз дошкільного закладу «Червона калина» с. Ст. Солотвин – «В здоровому тілі – здоровий дух».
Позитивний настрій – запорука подальшого використання загартувальних процедур.
Замість ліків – власні руки.
  Створення предметно-розвивального середовища – актуальне і вкрай важливе завдання, яке стоїть перед педагогами Скраглівського ДНЗ «Дошколярик», в якому виховується 84 дитини.
 Водночас,  у роботі відділу освіти та навчальних закладів є ще невикористані резерви і невирішені проблеми: 

- потребує кардинальних змін робота з організації допрофільного та профільного навчання, досягнення його практичної спрямованості,  результативності;

- директорам всіх середніх загальноосвітніх шкіл І-ІІ і І-ІІІ ступенів необхідно(по мірі можливостей) організувати поглиблене вивчення навчальних предметів учнями 8-9 класів;

- потрібно оптимізувати мережу загальноосвітніх навчальних закладів;

- необхідно продовжити здійснення капітального ремонту приміщень, заміну дахів, дверних та віконних блоків, забезпечення закладів освіти меблями та навчальним обладнанням,   навчально-методичними посібниками;

- потрібно розширити мережу дошкільних навчальних закладів відповідно до освітніх потреб населення та соціально-демографічної ситуації в районі;

- необхідно створити умови для сучасного методичного супроводу варіативних форм здобуття дошкільної освіти;

-  потребує удосконалення робота щодо забезпечення соціальної підтримки дітей-сиріт та інших учнів із соціально вразливих категорій та з питань дотримання законодавства щодо забезпечення прав дітей-інвалідів; 

-вдосконалювати впровадження інклюзивного навчання для дітей з обмеженими можливостями;

- вимагає змін підхід до формування здорового способу життя, запобігання шкідливим звичкам у виховній роботі з дітьми та їх батьками;

- необхідно активізувати організацію дослідницької роботи учителів та науково-дослідницької роботи учнів в Малій академії наук;

- недостатнім залишається контроль за організацією самостійної роботи з підвищення  фахового та  методичного рівня педагогів;

- потребує вдосконалення практична спрямованість роботи шкільних та районних методичних об'єднань;

- потребує якісного покращення організація роботи на уроках фізичної культури з учнями, які за станом здоров’я віднесені до спеціальної медичної групи;

-  не повністю реалізується в навчальних закладах району профілактичні програми, які запропоновані для впровадження через психологічну службу.

-  необхідно активізувати роботу над залученням до різних форм оздоровлення та відпочинку більшої кількості дітей з соціально незахищених категорій, дітей з девіантною поведінкою;

- потрібно вжити заходів щодо ширшого залучення суб’єктів підприємницької діяльності, профспілкових об’єднань, громадських організацій, благодійних фондів для надання допомоги в організації відпочинку та оздоровлення дітей влітку 2018 року.

      З метою  поглиблення змісту  і прискорення темпів подальшого розвитку освіти пріоритетним  напрямком  діяльності відділу освіти та навчальних закладів у 2017-2018 навчальному році має бути  спрямування зусиль на подальше  поліпшення  якості та стабільності роботи системи освіти, підвищення рівня  соціального захисту  всіх учасників  навчально-виховного процесу.