Бердичівська районна державна адміністрація
Житомирської області

Офіційний веб-сайт 

Подорож з дитиною за кордон: правові нюанси

04.06.2019

Літо – час відпусток та цікавих подорожей. Безвіз з країнами Європейського союзу спростив подорожі за кордон. Тому все частіше українці обирають іноземні курорти. Про правові нюанси подорожі з дитиною закордон, в межах проекту «Я маю право», розповіли фахівці Бердичівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Якщо батьки розлучені чи не проживають разом (у випадку коли шлюб не був офіційно зареєстрованим), то згідно з новими правилами існують випадки коли для виїзду за кордон згода одного з батьків не потрібна. Той з батьків, з ким проживає дитина і який не перешкоджає другому з батьків бачитися з дитиною, зможе виїхати з нею за кордон на термін до 1 місяця без нотаріальної згоди іншого. У такому випадку додатково прикордонникам при виїзді потрібно пред’явити рішення суду чи органу опіки і піклування, яким підтверджено, що дитина проживає з ним.

Окрім того, один з батьків, хто вивозить дитину, обов'язково має повідомити про виїзд рекомендованим листом другого з батьків, у разі наявності інформації про місце проживання другого з батьків, якщо той не ухиляється від сплати аліментів та належно виконує батьківські обов'язки.

На термін більше одного місяця можна виїхати за кордон без згоди другого з батьків, якщо останній має заборгованість зі сплати аліментів, за 4 місяці та за 3 місяці, якщо дитина є тяжкохворою або з інвалідністю (при наявності довідки, що підтверджує хворобу чи інвалідність). У такому випадку потрібно пред’явити прикордонникам довідку, видану органом ДВС чи приватним виконавцем, про наявність заборгованості зі сплати аліментів.

Якщо один з батьків не проживає з дитиною, але сплачує аліменти він також має право поїхати з дитиною за кордон. Але йому потрібна нотаріальна згода іншого з батьків з ким проживає дитина. Для цього необхідно звернутися з письмовою заявою до того з батьків, який проживає з дитиною. Дозвіл має бути наданий впродовж 10 днів. В іншому випадку за спрощеним порядком у наказному провадженні таке рішення виносить суд.

Варто знати!

За умисне порушення строків перебування за кордоном наступає адміністративна відповідальність — штраф від 1700 до 3400 гривень та втрата права виїзду з дитиною за кордон без згоди другого з батьків на 1 рік.  

Виникли питання? За більш детальної інформацією звертайтесь до Бердичівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Бердичів, вул. Чорновола, 9, тел. 4-14-42 або за номером 0 800

213 103(єдиний контакт-центр надання безоплатної правової допомоги).