Бердичівська районна державна адміністрація
Житомирської області

Офіційний вебсайт 

77-ма річниця звільнення Бердичева від нацистських окупантів

05.01.2021
77-ма річниця  звільнення Бердичева від нацистських окупантів

        Довгим, тернистим і вкрай кровопролитним був шлях визволення українських земель від нацистських окупантів, адже майже 2 роки тривала битва за визволення України: від 18 грудня 1942 року до 28 жовтня 1944 року.

        5 січня відзначається день звільнення Бердичева від німецьких загарбників. Цього дня 1944 року в ході Житомирсько-Бердичівської операції радянські війська штурмом повністю оволоділи Бердичевом. Тоді як Бердичівський район почали визволяти днями раніше. с. Хажин Бердичівського району було визволено 2 січня 1944р., с. Райки – 3 січня 1944р., смт. Гришківці – 4 січня 1944р. ( з «Хроніки вигнання нацистських окупантів з України (1942 – 1944рр.): день за днем... »).

          У селах Бердичівського району проведено велику роботу із вшанування пам’яті загиблих героїв. Встановлено 60 пам’ятників, з яких скульптур – 48 і обелісків – 12. Є також понад 140 меморіальних плит, присвячених подіям антифашистської боротьби, 46 пам’ятників у вигляді скульптури скорботної матері або червоноармійця стоять на братських могилах полеглих воїнів - визволителів сіл району. У Братських могилах населених пунктів Буряки та Осикове сплять вічним сном Герої Радянського Союзу М.С.Жадейкін і О.Ф.Михайлов. У 1946 році в с. Слободище перепоховано Героя Радянського Союзу І.М.Карпенка. Там же похований і Герой Радянського Союзу М.С.Грабчук. На їхніх могилах стоять обеліски. Обеліск встановлено і на могилах 5-ти розстріляних фашистами підпільників у с. Лісова Слобідка. Братська могила 2-х підпільників із с. Райки знаходиться в Швайківці. Інше таке поховання – в с. Катеринівка, де спочивають вічним сном 6 полеглих антифашистів. А в селах Журбинці та Никонівка є меморіальні плити, на яких поряд з іменами червоноармійців – визволителів, викарбовано імена місцевих селян, які віддали життя за перемогу над фашизмом.

        У день 77-ї річниці звільнення Бердичева від нацистських окупантів голова Бердичівської районної державної адміністрації Людмила Димидюк та голова Бердичівської районної ради Олександр Балянов долучилися до офіційних заходів у місті і поклали квіти до Меморіалу «Слава Героям!».

         В цей день хочеться згадати загинувших воїнів, які своєю мужністю і безкорисною любов’ю до Батьківщини, усіма силами, нерідко ціною власного життя, наближали день звільнення України від нацистської окупації. А також висловити слова вдячності і захисникам України, які сьогодні на сході нашої держави захищають цілісність та суверенітет України.

 MyCollages.jpg